Життя віддане людям

17.09.2013

15 вересня 2013 року пішов з життя Почесний громадянин Ківерцівщини, Почесний ветеран України Зіновій Маркович Євницький. 

Він народився 20 жовтня 1929 року у  місті Умань Черкаської області.

Життєва доля привела його у наш край, на Волинь, разом з батьками-педагогами у 1946 році. Батьківський приклад та педагогічні здібності стало основою того, що значну частину свого життя він присвятив освіті.  У 1957 р. Євницький З.М. закінчив історичний факультет Луцького педагогічного інституту і розпочав свою педагогічну діяльність на посаді вчителя історії Ківерцівської восьмирічної школи. Згодом у середині 60-их років ХХст. він очолив педагогічний колектив і вісім років був директором цієї школи (сьогодні Ківерцівська ЗОШ І-ІІІ ст. №3), яку практично збудував спільно з батьками.

У 1956 році був обраний звільненим секретарем Ківерцівського райкому комсомолу, 1958 році – призначений завідувачем відділу агітації та пропаганди Ківерцівського райкому партії. У цей же час був нагороджений орденом “Знак пошани” та значком “За будівництво комсомольських шахт Донбасу”. У 1963 році Євницького З.М. обирають заступником секретаря Ківерцівського територіального виборчого сільськогосподарського парткому по ідеологічній роботі, членом бюро, 1965р. – секретарем Маневицького РК КПУ. Понад 18 років, з 1974 по 1991 роки, Євницький З.М. працював на посаді директора Ківерцівської середньої школи №4. Зіновій Маркович по-батьківськи відносився до дітей, дбав про якість та результативність навчально-виховного процесу у школі, намагався зробити життя своїх учнів цікавим і різноманітним. Так, ним було організовано туристичну групу, яка у далекому 1976 р. зайняла призове місце на ІІ-х Всесоюзнних іграх туризму, де було п’ятнадцять команд-учасників.

Зіновій Маркович, працюючи директором семирічної школи м. Ківерці – обладнав Музейну кімнату з історії Волині у період Великої Вітчизняної війни, яка зусиллями нинішнього директора  ЗОШ І-ІІІ ст. №3 реконструйована і працює. За ініціативи та активної участі Євницького З.М. у Ківерцівській ЗОШ І-ІІІ ст. №4 створено зразковий Музей Бойової слави.

Чимало зусиль затрачено поколіннями учнів, батьків і вчителів Ківерцівських міських третьої і четвертої шкіл з тим, щоб віднайти, зберегти і примножити дані про події Великої Вітчизняної війни на території нашого району, про воїнів-визволителів, діяльність партизанів, підпільних організацій тощо. Все це дбайливо збирали пошукові загони, класи, які листувалися з ветеранами і рідними загиблих, на шкільних канікулах відвідували їх. Багатющий архів шкільного Музею Бойової Слави, численні публікації, книги – все це той потужний матеріал, що є історією нашого району, пам'яттю про людей, які з ним пов'язані.

Працюючи першим секретарем Ківерцівського РК ЛКСМ України, в 1958-1959 роки разом з молоддю Ківерцівського та Цуманського районів реставрували партизанські землянки на місці стоянки  партизанського загону спеціального призначення під командуванням Медведєва Д.М. в урочищі Лопатень та обеліск на місці первинного  захоронення партизанів, що загинули в бою з німецькими карателями 8 лютого 1943 року. Ці землянки послужили як би поштовхом створення тут в 1967 році нині  існуючого Лопатенського комплексу партизанської слави і створенню Музею Партизанської слави.

У 1989 році зусиллями учнів та вчителів школи на місці стоянки партизанського загону М.А.Прокопюка та Г.В.Балицького, споруджено по одній землянці та обеліски. Відкриття відбулося 9 травня 1989 року в присутності п’ятдесяти партизанів загону Балицького, які приїхали на свято по запрошенню педколективу школи. З роками ці землянки та обеліски були пошкоджені. 20 жовтня 2012 року з ініціативи голови Ківерцівської райдержадміністрації Зіновія Колісника, спільно з працівниками Партизанського лісництва ці споруди були відновлені.

Прізвища 200 загиблих у роки Великої Вітчизняної війни на клопотання ради Музею ЗОШ №4 були увіковічнені на меморіальних плитах Братської могили у міському парку.

Про Зіновія Марковича неодноразово писала преса і писав він сам. У 1973 р. почав друкуватися у газеті “Ленінським шляхом”  (тепер – “Вільним шляхом”). Його “Повість полум’яних літ” відкриває читачу багато цікавих історичних фактів. Доповнене видання у 2005 р. вийшло друком у Волинській обласній друкарні під назвою “Історичні нариси про події Великої Вітчизняної війни (1941-1945рр.) на території Ківерцівського району”. Крім цих праць з-під пера З.М.Євницького вийшли дослідження: “Учасники бойових дій у Великій Вітчизняній війні 1941-45рр.”, “Історична довідка створення Лопатенського меморіального комплексу “Партизанська слава”, “Українсько-польські відносини на Ківерцівщині в 1943 році”, “Перші дні Великої Вітчизняної війни на території Ківерцівського району”, “Стежками партизанської слави Ківерцівщини”.

За свою багаторічну сумлінну працю Євницький З.М. має багато державних нагород, серед яких: “Відмінник народної освіти УРСР” (1972р.), медалі А.С.Макаренка,  “Захисник Вітчизни” (1999р.), “Ветеран праці”. Він лауреат премії Арсена Драганова, “Вчитель-методист” вищої кваліфікаційної категорії. У   2005 р. йому присвоєно звання “Почесний громадянин Ківерцівського району”, в 2012р. - Почесний ветеран України. Євницький З.М. неодноразово обирався депутатом районної та міської рад, був активним громадським діячем.

Ківерцівська районна державна адміністрація та районна рада висловлюють рідним і близьким співчуття з приводу непоправної втрати – смерті Зіновія Марковича. Нехай Господь упокоїть його душу в Царстві Небеснім і дарує життя Вічне, а світла пам’ять про нього живе у серцях нащадків.

Сектор інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю