Розпочато роботи по реставрації колегіального костелу Святої Трійці

25.11.2014

У 1635 – 1640 роках на кошти Альбрехта Станіслава Радзивіла була зведена найкрасивіша споруда Олики – колегіальний костел  Святої Трійці. Цей костел вважався свого часу одним з найелегантніших в Польщі. 

Авторами  Троїцького костелу були  архітектори Бенедетто Молліта  Джованні Маліверна, будівельними роботами керував Р.Бефка, за участю архітекторів Банчоковича, Марковича, Садовського. Костел будувався у стилі раннього бароко й був пишно декорований скульптурами та різьбою (роботи львівського скульптора Мельхіора Ампелі). Фасад прикрашений скульптурами Петра і Павла, а з гори на вірян дивиться сам Господь.

Зараз, від колись розкішного декору фасаду, що створений за прикладом фасаду церкви Іль Джезу в Римі, залишились лише жалюгідні скульптурні рештки. Але збереглися залишки кольорового фарбування, яке було зроблене в XIX столітті. А от внутрішнє вбрання збереглося мало. Понищене облицювання з шести видів мармуру, переважно втрачене інше оздоблення, за винятком кількох полотен, які зберігаються нині у Львівській картинній галереї.

Одночасно з костелом була зведена і 16-ти метрова дзвіниця на п’ять пілонів. Територію оточувала мурована стіна з кутовими баштами. Частина стіни та північно-західна башта були розібрані в 60-их роках ХХ століття.

З метою збереження барокової пам'ятки сакральної архітектури України 1-ї половини XVII століття настоятелем Колегіати римо-католицької церкви, ксьондзом Юрієм Погнерибкою було ініційовано проведення ремонтно-реставраційних робіт, до виконання яких було залучено представників міністерства культури Республіки Польща. 

Учора у смт. Олика відбулося підписання акту про завершення І етапу спільних українсько-польських ремонтно-реставраційних робіт (водовідведення) в Колегіаті Святої Трійці, які були здійснені у 2014 році.

Документ підписали генеральний консул Республіки Польща у Луцьку п.Беата Бживчи, представники Міністерства культури Республіки Польща, начальник управління культури облдержадміністрації Валерій Дмитрук, начальник відділу культури райдержадміністрації Галина Слатініна, єпископ Луцької дієцезії римо-католицької церкви Віталій Скомаровський, настоятель Колегіати римо-католицької церкви ксьондз Юрій Погнерибка. 

Реставраційні роботи планується завершити до 2016 року.

Сектор інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю