Про добровільне об’єднання територіальних громад району йшлося на нараді з головами місцевих рад

27.02.2015

На нараді з головами місцевих рад,  що відбулася сьогодні у районній державній адміністрації, обговорювалося питання добровільного об’єднання територіальних громад району.

У Ківерцівському районі функціонує 27 місцевих рад. Їх планується об’єднати у п’ять громад:

- м. Ківерці, до якого приєднаються села Борохів, Прилуцьке, Сокиричі, Жидичин, Озерце;

- с. Тростянець – села Озеро, Суськ, Завітне, Омельне, Журавичі;

- смт. Олика – Дідичі, Жорнище;

- смт. Цумань – Грем’яче, Липне, Холоневичі, Берестяне, Сильне;

- с. Дерно – Звірів, Дубище, Карпилівка, Покащів, Хор лупи.

Про фінансові сторони об’єднання присутнім розповіла начальник управління фінансів райдержадміністрації Олена Єгорушкіна. Вона акцентувала увагу на тому, що в об’єднаній територіальній громаді має бути не менше 5 тисяч жителів, а також ця громада повинна забезпечити утримання усіх установ і закладів, що функціонують на її території. 

У разі об’єднання  громад Ківерцівського району у об’єднану громаду до відповідного бюджету буде зараховуватись:

-  60 відсотків від податку на доходи фізичних осіб, сплаченого на території громади (сьогодні відповідні кошти зараховуються до районного бюджету). У цілому по району за рахунок передачі коштів податку на базовий рівень бюджети громад отримають понад 12,6 млн.гривень або 2,5 млн.грн. на кожну громаду. Ріст доходної бази складе майже 2,5 раза;

- новоутворені громади з недостатньою забезпеченістю доходної бази отримають компенсацію за рахунок трансферту з державного бюджету. Відповідно до Бюджетного кодексу України бюджети об’єднаних громад отримають право на одержання з державного бюджету базової дотації залежно від надходжень податку на доходи фізичних осіб на 1 жителя. Найбільші обсяги такої дотації отримають сільські громади, що будуть об’єднуватись навколо населених пунктів, які не є районними центрами, і мають нижчу доходну самодостатність. У цілому по району базова дотація для районних бюджетів на 2015 рік складає 20,8 млн. гривень. Після об’єднання громад ці кошти отримають бюджети територіальних громад;

- чинне законодавство передбачає надання для бюджетів об’єднаних громад освітньої субвенції, що дозволить залучити на базовий рівень близько 86,2 млн.грн. фінансового ресурсу. При цьому, об’єднані громади отримають право вільно розпоряджатися коштами для утримання середньої освіти та упорядковувати мережу установ освіти у межах новоутворених рад за рахунок коштів субвенції.

Органи місцевого самоврядування об’єднаних громад отримають також право на здійснення видатків на утримання дошкільної і позашкільної освіти та культури;

- додаткові ресурси на базовому рівні очікуються також від скорочення адміністративних витрат на утримання апаратів малонаселених сільських рад.  Середня чисельність працівників сільських рад навіть найменших громад складає не менше 3-х людей. На оплату праці таких працівників ради лише за обов’язковими виплатами необхідно у рік не менше 120 тис. гривень. При об’єднані навколо центральної громади п’яти сільських рад економія складе 600 тис. гривень. Зазначений ресурс залишиться у громаді для здійснення видатків на виконання власних повноважень громади.

Голова районної державної адміністрації Валерій Ткачук запропонував сільським, селищним, міському головам подавати свої пропозиції щодо об’єднання громад та наголосив на широкому громадському обговоренні адміністративної реформи. 

Сектор інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю