Порушувати закон не буду! – Володимир Гунчик працівникам «Волиньторфу»

07.09.2017

Відмовою йти в розріз із чинним українським законодавством відповів голова облдержадміністрації Володимир Гунчик представникам трудового колективу ДП «Волиньвугілля», котрі методом тиску мали намір вплинути на рішення керівника найвищої виконавчої гілки влади в області.

Ще до початку 15-ї сесії обласної ради, котра відбувається сьогодні, 7 вересня 2017 року, перед приміщенням Будинку обласної ради зібралися працівники ДП «Волиньторфу». Озброївшись плакатами з гнівними лозунгами, вони вимагали від голови облдержадміністрації «дати землю» та «припинити скорочення робочих місць», тоді як офіційної інформації про зменшення працівників на підприємстві до виконавчої вертикалі не надходило, а щодо земельних питань, то вирішити їх – не компетенція голови облдержадміністрації.

Із початком сесійного засідання протестувальники перейшли до сесійної зали. Слово узяла керівник профспілки підприємства Аліна Базарнова. Жінка з трибуни продовжила у вже традиційній манері, щоправда, додала ще кілька тез про ймовірну приватизацію підприємства. По завершенні ж емоційного спітчу передала текст звернення голові обласної ради Ігореві Палиці. Останній, щоправда, тексту так і не зачитав.

Урешті розставити крапки над «і» та, аби раціоналізм узяв гору над емоціями, слово узяв Володимир Гунчик. Розпочав ще з 2011 року. Тоді – 11 жовтня – відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації було надано в оренду на 10 років ДП «Волиньторф» земельну ділянку 17 га під будівництво «Волиньторф». Тож Маневицька райдержадміністрація уклала договори оренди.

– 5 грудня 2012 року Генеральна Прокуратура України, встановивши, що глибина залягання торфу – до 2.19 метра, звернулась у Кабінет Міністрів України щодо усунення порушень законодавства при прийнятті рішень Волинською ОДА, – деталізував Володимир Гунчик. – Кабінет Міністрів зобов’язав голову Волинської ОДА прийняти відповідне рішення, скасувавши своє розпорядження. Голова адміністрації скасував своє розпорядження. Однак, беручи до уваги моменти чинного законодавства, що голова адміністрації не має права скасовувати своє ж розпорядження, «Волиньторф» подав до  суду. Позов було задоволено судом і розпорядження голови ОДА – відновлено. Не зважаючи на те, що ці землі у відповідності з введенням в дію Земельного кодексу вже були віднесені на той період часу до особливо цінних земель.

Далі ж, якщо рухатися хронологічно відповідно до документів, у червні 2014 року між головним управлінням Держгеокадастру в області і ДП «Волиньторф»  було укладено договір оренди землі під видобування торфу родовища площею 172 га. При цьому, і Володимир Гунчик особливо акцентував: облдержадміністрація жодного стосунку до цього документа не має.

А вже 10 січня 2014 року між облдержадміністрацією та ДП «Волиньторф» укладено договір оренди на земельну ділянку для видобутку торфу в родовищі площею 17 га. Що важливо в цій історії – 13 лютого 2017 року термін дії двох цих договорів завершився, бо завершилася й дія спеціального дозволу на користування надрами.

– Відповідно до умов договору, ДП «Волиньторф» мало би звернутися до Волинської ОДА, щоби продовжити дію договорів, але не пізніше як за 30 днів до їх завершення. Так трактує договір, – продовжив далі Володимир Гунчик. – Однак, до 13 січня 2017 року ДП «Волиньторф» не пролонгували  в Державній служби геології і надр діючого дозволу, певно, були  якісь причини. 26 січня 2017 року Державною службою геології та надр продовжено дію спецдозволу. 25 квітня 2017 року «Волиньторф» звертається до ОДА з клопотанням про поновлення дії договорів, пропустивши три місяці по завершенню дії договору.

Далі ж питання розглянули в головному управлінні Держгеокадастру. І 24 липня 2017-го голова облдержадміністрації був готовий підписати відповідне розпорядження, але за умови отримання документального підтвердження про цінність чи «не цінність» земель. Аби колізія із попередником – коли Борисові Клімчуку довелося відміняти своє ж розпорядження – не повторилася. Про що Володимир Гунчик і розповів у сесійній залі:

– Разом із тим, знаючи, що Держгеологія в 2011 році визнала дані землі особливо цінними, голова адміністрації звертається для отримання відповіді, чи дійсно це – особливо цінні землі. Щоби повторно не порушити, відповідно, правового акту. Знаючи про те, що землі відносять до особливо цінних, голова облдержадміністрації не може підписати відповідне розпорядження, бо це – порушення закону. Що робить голова адміністрації? Він звертається в Держгеонадра і пралельно з тим отримує припис, або ж рекомендаційний лист, від прокуратури області, що зобов’язаний звернутися в Кабінет Міністрів або Верховну Раду для отримання роз’яснення. Що ми й зробили. Позавчора ми отримуємо відповідь: прокуратура області, розглянувши Ваш лист щодо важливості поновлення договорів оренди окремих ділянок площею 182 га, інформує, що скерована запит до Державної служби геології та надр України та ДП «Українська геологічна компанія».

Тож, Володимир Гунчик повідомив, зачитавши документ, що Державна служба геології та надр України за результатами детальної розвідки торфового родовище «Засвіття-Ситнелюк», яку в  2017 році здійснили фахівці Київської екологічної експедиції, встановлено, що середня глибина залягання торфу – 1,85 м. Фактично Держгеонадра підтвердили, що зумлі, які виступають предметом над запеклої дискусії, – таки належать до категорії особливо цінних. А такі землі виділити розпорядженням голови – ніщо інше, як порушення закону.

Тому Володимир Гунчик, використавши повноваження керівника найвищої виконавчої гілки влади в області, офіційно звернувся до юридичного управління Верховної Ради, аби тамтешні фахівці надали роз’яснення, чи може голова облдержадміністрації пролонгувати підписані раніше договори. Повідомивши про свої дії представницькому органові влади й передусім протестувальникам, Володимир Гунчик запевнив: щойно отримає відповідь – а процедура передбачає інформування упродовж 10 днів – інформацію доведе до відома громади та працівників підприємства.

– Якщо ж відповідь буде негативною, то голова облдержадміністрації звернеться до Кабінету Міністрів за погодженням, встановленим у законному порядку, щодо відведення земельних ділянок через постанову Кабміну й погодженням з відповідним комітетом Верховної Ради, – підсумував у виступі Володимир Петрович. – Але всі дії щодо відведення земельних ділянок проводитиму тільки в правовому полі.

Попри, здавалося б зрозумілі роз’яснення, колектив підприємства продовжував вимагати виділення земель. Натомість директор ДП «Волиньторф» Іван Киричик, котрий також є депутатом обласної ради, виступаючи зауважив: критеріїв визначення цінності земель не існує. Щоправда, конструктивних аргументів на підтвердження таких слів у залі не прозвучало.

Врешті ж депутатський корпус більшістю голосів підтримали проект рішення звернення до центральних органів влади для забезпечення умов розробки торфовищ, аби зняти врешті правову колізію. Натомість потестувальники градусу емоцій не стишили. Голова облдержадміністрації та голова обласної ради залишили сесійну залу та вийшли на площу перед головною адмінбудівлею краю, аби остаточно роз’яснити працівника державного підприємства подальший алгоритм дій. Ігор Палиця запевнив, що за його дорученням створять комісію, яка вивчить всі юридичні моменти й надасть остаточну відповідь щодо виходу з правової колізії. Володимир Гунчик додав, що готовий в разі відмови центральних органів влади надати дозволи, їхати до Києва й лобіювати питання. Натомість із натовпу лунали вигуки про скорочення 200 працівників на підприємстві й вимоги до голови облдержадміністрації підписати документи.

– Не знаю, звідкіля ви взяли, що відбудеться скорочення, – відповів Володимир Гунчик. – Але ще раз говорю всім: порушувати закону й ставити підпис я не буду! І я прошу донести реальний стан справ до людей, пояснити працівникам суть питання, а не лякати їх скороченнями та приватизацією!

Відділ інформаційної політики облдержадміністрації