Попередити, щоб жити

22.07.2016

В Ківерцівському  районі у поточному році зареєстрований четвертий випадок сказу серед тварин.

 У селі Микове в одному з дворів господарем було знайдено труп лисиці, задушеної собаками. При лабораторному дослідженні патологічного матеріалу у тварини вставлено сказ. Попередньо дане захворювання реєструвалося в селі Суськ – також у  лиса,  ще два -  у  Ківерцях по вулицях Жовтневій та Котовського, де від сказу загинули дві домашні кішки. Останні не були вакциновані проти сказу, в контакті з ними перебували 6 осіб, які підлягали антирабічній імунізації. Слід пам’ятати, що єдиним засобом профілактики сказу є щеплення, тому щорічна імунізація Вашого улюбленця  вбереже його від загибелі, а Вас - від загрози заразитися цим смертоносним  вірусом.

Крім того, уже в цьому році за медичною допомогою в лікувально-профілактичні заклади  звернулося 9 покусаних безпритульними тваринами та 1 укушений  бобром. Усім їм призначено курс щеплень проти сказу.

 Безумовно, першоджерелом сказу  у природі є дика фауна. Далі «ланцюг» веде до безпритульних тварин, яким найлегше заразитися від хижаків в міру того, що вини не обмежені в пересуванні  та стовідсотково не імунізовані проти сказу. Безпритульні, в свою чергу, заражають домашніх. А людина , як бачимо, наражається на небезпеку бути покусаною, подряпаною чи обслиненою як дикими, так і безпритульними та домашніми тваринами, в тому числі , хворими на сказ.

Вирішити питання доцільності проведення імунізації проти сказу чи обмежитися наданням першої медичної допомоги у вигляді обробки  рани та заходів, націлених на профілактику працю, кваліфіковано  може лише спеціаліст – лікар-рабіолог (лікар-травматолог), до якого і потрібно обов’язково звернутися в разі укусу, ослинення чи подряпини, нанесених будь-якими тваринами, а ще  коли тварина захворіла, зникла чи загинула у період карантинування. Адже здорова тварина на протязі 10-ти днів з моменту контакту  є гарантією Вашої безпеки щодо зараження вірусом сказу, тому  ні в якому разі не можна у цей період її ні вбивати, ні вивозити з дому.

А ще слід уникати безпосереднього контакту з бездомними та дикими тваринами, так як, майже, у половині випадків вони наносила укуси людям лише при спробі їх погладити.  Також не варто підбирати трупи загиблих тварин, натомість про даний факт слід повідомити фахівців ветеринарної медицини за телефон 21542.

 Дуже важливо навчати правил поводження з тваринами дітей, адже саме вони в структурі звернень за медичною допомогою з приводу укусів займають провідне місце.

Ніколи не варто забувати, що сказ піддається лише профілактиці – своєчасно й грамотно наданій медичній допомозі. При зараженні відмова від антирабічних щеплень призводить  у 100,0 % випадків до смерті!

 

 

 

 

Ківерцівський районний відділ

ДУ «Волинський обласний лабораторний

центр Міністерства охорони здоров’я України»

Відділ з питань управління персоналом та організаційної роботи апарату районної державної адміністрації