Підведені підсумки роботи галузі культури у 2015 році та намічені плани на 2016 рік

23.02.2016

Про підсумки творчої, фінансово-господарської діяльності закладів культури, мистецтва, охорони культурної спадщини в районі за 2015 рік та завдання галузі на 2016 рік прозвітувала на засіданні колегії райдержадміністрації начальник відділу культури та туризму районної державної адміністрації Галина Слатініна.

У своєму звіті вона зазначила, що в районі нараховується  102 об’єкти культурницької мережі: 52 бібліотеки, 45 клубних установ, 3 школи естетичного виховання та 2 музеї.

За звітний  період забезпечено роботу 205 клубних формувань. Працюють колективи аматорського мистецтва: 5 оркестрових та інших інструментальних,  107 вокально-хорових, 26 хореографічних, 65 театральних, 2 декоративно-прикладного мистецтва. У районному будинку культури 18 колективів носять звання “народний аматорський”, 3 – “зразковий”.

Також носять звання “народний аматорський”: театральний колектив клубу с. Човниця, вокальний жіночий ансамбль “Берестя” БК с. Берестяне, фольклорний гурт “Живиця” клубу с. Домашів, “зразковий” дитячий вокальний ансамбль “Юляна”  клубу с. Дачне.

В районі нараховується 29 майстрів декоративно-ужиткового мистецтва. Протягом звітного періоду проведено 20 виставок народних умільців.

Майже в кожному закладі культури облаштовано куточки-виставки старовинної української вишивки та побутових речей “З бабусиної скрині та дідового горища”.

 Впродовж 2015 року проходили обмінні концерти аматорського мистецтва сіл району та м. Ківерці. Творчі колективи району брали участь у міжнародному фестивалі українського фольклору “Берегиня”, що проходив у м. Луцьку, в обласному конкурсі народно-інструментальної музики “Калинова сопілка”, міжнародному конкурсі виконавців на цимбалах та сопілці “Волинська гуковиця”.

Традиційними стали фестивалі “Театральна зима Ківерцівщини”, “З Різдвом Христовим, Україно!”, районний конкурс виконавців розмовного жанру та інші.

Основним стратегічним напрямком діяльності бібліотек району є інформаційна та просвітницька місія, що забезпечує можливості всім бажаючим безперервної освіти, виховує любов до читання, сприяє засвоєнню вмінь і навичок пошуку і використання інформації. За звітний період придбано нових книг в кількості 5749 екземплярів. на суму 132 252 грн., в середньому по району на 1 бібліотеку надійшло по 110 книг на суму 2543 грн.

Центральна районна бібліотека для дорослих випускає “Календар знаменних і пам’ятних дат Ківерцівського району” та інформаційний вісник “Бібліосвіт”. До 75-річчя бібліотеки випущено матеріали “Вже нову сторінку історія пише”.

З метою виявлення та підтримки обдарованих дітей у трьох музичних школах району працює 46 викладачів. Їх учні ставали лауреатами на Міжнародних та Всеукраїнських конкурсах імені  В. Старченка, за програмою українського фонду культури “Нові імені України”, “Волинська гуковиця”, обласному фестивалі “Ти не згасла, зоре ясна”, “Класичний меридіан” та інші. Перемоги учнів у конкурсах засвідчують високий професійний рівень викладачів, їх інноваційні методи і форми роботи, індивідуальний підхід у розкритті творчих здібностей кожного учня.

Учні та викладачі шкіл відвідали велику кількість майстер-класів та концертів. Справжньою окрасою для Ківерцівської музичної школи та її гордістю є духовий відділ. Потужно заявив про себе клас віолончелі.

Впродовж 2015 року велась планомірна робота по створенню експозицій комунального підприємства “Ківерцівський краєзнавчий музей”. Цей заклад відвідало 460 чол., проведено 15 екскурсій. Згідно основної книги надходжень зареєстровано 1163 експонати. Проведено 39 заходів. Проведено звірення пам’яток державної частини Музейного фонду України. Завершено оформлення відділу природи. Розпочато  роботи у відділі “Коріння роду і слави Ківерцівщини” (про відомих людей краю).

У залах музею організовувалися виставка картин Андрія Бутинця, Василя Фурса “Моя Ківерцівщина”, фотовиставка ”Найбільш знакові події Революції гідності”, фотовиставка  ”Герої Небесної сотні – Герої України”, виставка майстра народної творчості Галини Міндер, великодня виставка. виставка різдв’яно-новорічної атрибутики “Вертепне дійство”, виставка ”Неоголошена війна – Ківерцівський рахунок” та інші.

Працівниками музею за рахунок спонсорських коштів видано каталог робіт виставки художників-аматорів району.

В Лопатенському музеї на обліку  1678 експонатів. Постійно у цьому закладі проходять екскурсії, виставки, відбуваються зустрічі та історичні години, години пам’яті, краєзнавчі уроки.

В  2015 році територію відвідали понад 2146 відвідувачів. За цей період було проведено більше 65 екскурсій та надано платних послуг на суму понад 2160 грн. В музеї продовжується робота по опрацюванню матеріалів, пов’язаних із знищенням у 1942 році фашистами єврейського поселення “Софіївка”, не припиняється робота по збору експонатів для музею партизанської Слави і музею Волинського лісу.

В районі нараховується 18 пам’яток національного і 15 місцевого значення. В 2015 році продовжувалась робота щодо паспортизації пам’яток архітектури та містобудування національного та місцевого значення, археології, монументального мистецтва. За звітний період виготовлено облікову документацю на 10 пам’яток архітектури та містобудування національного та місцевого значення, 39 пам’яток історії, 4 пам’ятки монументального мистецтва. Використано разом – 102 710 грн., з них: 29 888  грн. - місцевий бюджет, 72 822 грн. – обласний.

В районі створено “Карту пам’ятних знаків, меморіалів, цвинтарів з увічненням пам’яті жертв війн, політичних репресій, національно-визвольних змагань та депортацій”. Виготовлено 60 охоронних договорів, з них: 32 – пам’ятки архітектури та містобудування, 23 – археології та 4 – монументального мистецтва.

У звітному році здійснено комплекс заходів по зміцненню матеріально- технічної бази, забезпеченню повноцінного функціонування наявної мережі закладів культури і мистецтва, підтриманню належного технічного стану приміщень.

Для будівництва господарчої споруди для центральної районної бібліотеки  було використано 167 000 грн. з районного бюджету.

У 2015 році в Ківерцівській ЦРБ облаштовано подвір’я: встановлено лавки, стіл, гойдалку - 2500 грн. Було замінено вікна у бібліотеках-філіях: с. Човниця  ( 2шт. – 10770грн.). с. Дачне (2 шт. -  2500 грн.). В бібліотеці-філії с. Журавичі пройшов ремонт ганку – 150 грн. Бібліотека-філія с. Тростянець пройшла заміна підлоги, лінолеум – 11996 грн.

Поточний ремонт здійснено в бібліотеках – філіях сіл с. Озеро, с. Веснянка, смт. Олика, с. Бодячів, с. Пальче, с. Берестяне, с. Дубище, с. Завітне, с. Журавичі, с. Карпилівка, Бібліотека-філія для дітей смт. Цумань, с. Борохів, с. Покащів, с. Суськ, с. Чемерин, с. Липне, с. Холоневичі, с. Жидичин с. Звірів, с. Тростянець, с. Кульчин на загальну суму – 76058 грн.

На встановлення освітлення сцени для потреб будинку культури Борохівською сільською радою залучено – 95000 грн. і на ремонт приміщення  -3000грн.  На реконструкцію освітлення сцени Олицького селищного будинку культури освоєно -75000 грн. коштів селищної ради.

Сільськими радами у 2015 році субвенції, за які проведено ремонти у закладах культури. Зокрема, Тростянецька сільська рада спрямувала субвенцію в розмірі – 50000 грн. на заміну вікон та дверей в будинку культури. Жидичинською сільською радою виділено кошти в сумі - 30000грн. (бюджет розвитку) для проведення ремонту будинку культури. В клубі с. Човниця замінено вікна та двері, на що спрямовано - 18735грн.(спонсорські кошти), та 3750грн. (платні клубу). Хорлупівською сільською радою виділені кошти в сумі – 10000грн. на ремонт підлоги в клубі с. Пальче. За спонсорські кошти було закуплено спортивний інвентар для тренажерної зали будинку культури с. Тростянець - 48000грн. Із коштів Цуманської селищної ради спрямовано- 18250грн. для придбання звукової апаратури в клуб с. Кадище та для придбання звукопідсилювальної апаратури в Цуманський селищний будинок культури – 20000 грн.

Для облаштування внутрішньої вбиральні в приміщенні Ківерцівської дитячої музичної школи з районного бюджету використано – 69979 грн. Для придбання та встановлення котла на тверде паливо – 62658грн. та заміни вікон – 24150 грн. з районного бюджету.

На придбання технічного оснащення, сценічних костюмів, придбання музичних інструментів використано 583878 грн.

Для облаштування ганку в КП “Ківерцівський краєзнавчий музей” було використано 29979 грн. з районного бюджету. На встановлення тамбурних дверей 15000 грн. (районний бюджет). Для придбання макетів зброї 13200 грн. з районного бюджету.

В КП “Ківерцівський краєзнавчий музей” було придбано: ноутбук – 8 465 грн., ламінатор – 3 500 грн., проектор – 9 999грн, проекційний екран – 3500грн., кольоровий принтер – 4 536 грн., насос до котла – 1 500 грн. Всього на суму 31 500 грн. (кошти місцевого бюджету). В Лопатенський музей  придбано меблі на суму 10 900грн. (платні послуги). В 2015 році на 53 об’єктах галузі виконані ремонтно-оздоблювальні роботи на загальну суму 838600 грн. З них: 16 заходів по енергозбереженню та енергоефективності на загальну суму 440487 грн.

За звітний період, нажаль, не вдалося відновити опалення у закладах культури клубного типу  (Жидичин, Тростянець, Карпилівка, Городище, Сильне, Липне. Борохів, Журавичі, Жорнище, Муравище, Озеро, Покащів, Суськ, Хорлупи, Личани, Пальче, Сокиричі, Бодячів, Одеради) в зв’язку з відсутністю коштів.

Завданнями на 2016 рік залишається проведення капітальних ремонтів приміщень, придбання бандур з перемикачами для музичних шкіл, придбання сценічних костюмів, взуття, музичних інструментів для закладів культури клубного типу, проведення капітального ремонту приміщення РБК ім. М.П. Ковальова та реконструкцію даху на шатровий, придбання автобуса для активізації концертної діяльності клубних установ району.

Актуальним залишається на 2016 рік поповнення книжкових фондів бібліотек українською мовою, стовідсоткове підключення книгозбірень до світової мережі Інтернет.

Сектор інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю