Обговорено питання оптимізації навчальних закладів району, створення опорних шкіл та їх філій

14.06.2017

Начальник відділу освіти райдержадміністрації Микола Грибук під час щомісячної апаратної наради у голови райдержадміністрації  доповідав про оптимізацію навчальних закладів району, створення опорних шкіл та їх філій.

Зокрема, віні зазначив, що діюча мережа загальноосвітніх навчальних закладів за наявної матеріально-технічної бази, кадрового потенціалу, низької наповнюваності шкіл і класів учнями, відсутності в значній частині загальноосвітніх закладів паралельних класів не забезпечує умов для впровадження профільного навчання, введення в загальноосвітніх закладах нових навчальних предметів тощо.

До того ж, у малокомплектних школах відсутній повноцінний дитячий колектив, умови для здійснення ефективної виховної, гурткової роботи, діяльності наукових товариств, клубів, об’єднань за інтересами, розвитку творчих нахилів та здібностей школярів. У зв’язку з цим і виникає необхідність  оптимізації   навчальних   закладів,  направленої  на   створення умов для всебічного розвитку дитини як особистості, розвиток її талантів, розумових і фізичних здібностей через систему багатопрофільної дошкільної, загальної, середньої та позашкільної освіти.

Оптимізація мережі навчальних закладів сприятиме підвищенню якості та доступності освіти, забезпеченню здобуття якісної освіти з урахуванням здібностей, інтересів, нахилів та індивідуальних особливостей дітей, їх подальших професійних прагнень, розвитку державно-громадського управління освітою, залученню громад, активних суб’єктів господарювання до вирішення проблем навчальних закладів, використанню різних джерел фінансування навчальних закладів та зміцненню їх навчально-матеріальної бази.

Із 59 загальноосвітніх навчальних закладів району у 24 школах організовано індивідуальне навчання для школярів, де у класах менше 5-ти учнів, це три ЗОШ І-ІІІ ступенів, 8 ЗОШ І-ІІ ступенів та 13 ЗОШ І ступеня. Загальна кількість дітей, для яких організовано індивідуальне навчання становить 170 учнів у 65 класах, притому 87 із них навчаються у початкових школах у 33 класах.

У 2016 році проведено процедуру припинення юридичної особи –  ЗОШ І ступеня села Липляни (рішення районної ради від 30.06.2016 р. № 6/23) та проведено реорганізацію шляхом перетворення  НВК «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад з короткотривалим перебуванням дітей» села Домашів  у НВК «Загальноосвітня школа І ступеня – дошкільний навчальний заклад з короткотривалим перебуванням дітей» села Домашів Ківерцівського району Волинської області» (рішення районної ради від 30.06.2016 р. № 6/24).

Усі діти, що проживали  на закріпленій території обслуговування ЗОШ І ступеня села Липляни  навчаються у ЗОШ І-ІІІ ступенів села Жидичин, для них організовано підвезення шкільним автобусом до місця навчання та у зворотному напрямку. У закладі створені умови для комфортного навчання та виховання дітей.  

У 2016-2017 навчальному році призупинено діяльність  ЗОШ І ст. с. Знамирівка та ЗОШ І ст. с. Небіжка. У ЗОШ І ст. с. Знамирівка навчалося 8 учнів усі вони, згідно заяв батьків зараховані на навчання до ЗОШ І-ІІІ ст. с. Холоневичі, 9 учнів що навчалися у ЗОШ І ст. с. Небіжка зараховані згідно заяв батьків на навчання в ЗОШ І-ІІІ ст. с. Жидичин та ЗОШ І ст. с. Озерце.  Для них організовано підвезення шкільними автобусами що перебувають на балансі ЗОШ І-ІІІ ст. с. Жидичин та ЗОШ І-ІІІ ст. с. Холоневичі. Усі педагогічні працівники, які працювали у закладах діяльність яких призупинено працевлаштовані у інших навчальних закладах.

Касові видатки на утримання ЗОШ І ст. с. Знамирівка (навчалося 8 учнів) за 9 місяців 2016 року становлять  171тис.800 грн., що складає 21 тис. 475 грн. на одного учня, у   ЗОШ І ст. с. Небіжка (навчалося 9 учнів) за 9 місяців 2016 року касові видатки становили 170 тис.235 грн., що складає 18 тис. 915 грн. на одного учня.

Тож на сьогодні актуальним лишається питання щодо закриття шкіл діяльність яких призупинена, при цьому інтереси дітей, що навчалися у цих закладах не будуть порушені, так як вони забезпечені освітніми послугами у повному обсязі.

Відповідно до рішення Ківерцівської районної ради від 28 березня                   2017 року “Про опорні школи”, з метою реалізації заходів, спрямованих на створення єдиного освітнього простору затверджені Умови та Заходи проведення конкурсу щодо визначення опорних шкіл серед загальноосвітніх навчальних закладів району та створено конкурсну комісію з визначення опорних шкіл серед загальноосвітніх навчальних закладів району.

За результатами проведеного конкурсу та згідно рішення комісії з визначення опорних шкіл серед загальноосвітніх навчальних закладів, визначено претендентів на створення опорного закладу та їх  філій серед шкіл району, а саме:

- опорний навчальний заклад ЗОШ І-ІІІ ст. с. Жидичин  з філіями, з виконанням функцій початкових шкіл: ЗОШ І ступеня села Кульчин, ЗОШ  І ступеня села Озерце, ЗОШ І ступеня села Небіжка;

- опорний навчальний заклад ЗОШ І-ІІІ ст. № 4 м.Ківерці з філіями, з виконанням функцій початкових шкіл: ЗОШ І ст. с. Дачне, ЗОШ І ст. с. Веснянка, ЗОШ І ст. с. Вишнів;

- опорний навчальний заклад ЗОШ І-ІІІ ст. с. Дерно з філіями: ЗОШ І ст. с. Ставок з виконанням функцій початкової школи, ЗОШ І-ІІ ст. с. Дубище з виконанням функцій базової школи.

Голова районної державної адміністрації Валерій Ткачук зауважив, що оскільки потрібно детально вивчити питання і лише після того приймати рішення. Рекомендував, для початку, утворити на території району два опорні навчальні заклади. А також порекомендував керівнику відділу освіти активніше проводити роз’яснювальну роботу з депутатами районної ради щодо доцільності функціонування малокомплектних шкіл.

Його думку підтримав голова районної ради Василь Хмілевський, який відмітив, що на даний час, в районі, не створено жодної об’єднаної  територіальної громади. Після їх утворення, буде доречним говорити й про створення опорних навчальних закладів. Що ж до позиції депутатів районної ради по оптимізації навчальних закладів – висловив сподівання, що остаточні рішення будуть прийняті правильні, прозорі та об’єктивні.

 

Відділ з питань управління персоналом та організаційної роботи апарату районної державної адміністрації