НАДЗВИЧАЙНА СИТУАЦІЯ В с. ХОПНІВ

08.12.2015

7 грудня 2015 року відбулось засідання державної надзвичайної протиепізоотичної комісії (ДНПК) при районній державній адміністрації. Було розглянуте питання виникненні вогнища захворювання тварин на сказ в с. Хопнів . Комісією розроблено та затверджено план дій при даному захворюванні. При розслідуванні встановлено, що джерелом інфекції була хвора на сказ куниця.

СКАЗ – гостра вірусна інфекційна хвороба всіх теплокровних тварин і людини, що характеризується ураженням центральної нервової системи та майже завжди закінчується смертю. Щорічно від сказу у світі гинуть десятки тисяч людей та мільйон тварин, і Україна на жаль не є виключенням.        Сказ – гостре інфекційне захворювання, яке передається від хворих тварин людям шляхом покусів, пошкрябин чи ослинення. Хворіють на сказ всі теплокровні тварини. Найбільшу небезпеку представляють лисиці, коти, собаки, вовки, які хворіють, як в буйній так і паралітичній формі, а також в розповсюдженні вірусу сказу приймають участь кровососні комахи та гризуни. Віруси летючих мишей також можуть викликати в людини смертельне захворювання.

 Збудник хвороби – вірус вражає  мозкову тканину,  проникає в слинні залози  тварини та виділяється із слиною. Зараження відбувається при  покусах, ослиненнях та при прямому контакті з хворою твариною, також можливе зараження через речі змочені слиною хворої тварини, якщо слина попадає на шкіру, де є подряпини, чи на слизові оболонки.         Період з моменту контакту зі скаженою твариною  до проявів захворювання варіює від 10 днів до 3-х місяців і залежить від локалізації рани (особливо небезпечними в плані зараження вважаються кисті рук , голова та множинні укуси).

Відомі випадки коли людина захворіла внаслідок того, що тримала ланцюг в руках ,на якому залишилась слина хворої на сказ собаки. Незвичайна чи агресивна поведінка тварин, як домашніх, так і хижих, майже завжди ознака хвороби.

На жаль, багато людей сприймають укус тварини, як банальну подряпину, ставлячи іноді під загрозу своє життя. Та  сказ – це як раз той випадок, коли краще перестрахуватися і  не зволікати.

Щоб не заразитися сказом потрібно.

1.При покусах тваринами, подряпинах,потраплянні слини на шкіру чи слизові оболонки, необхідно  негайно промити рану або місце контакту мильною  водою з використанням господарського мила протягом 10 хвилин.

2.Терміново, у разі укусу , подряпин і навіть ослинення твариною звернутися до лікаря-травматолога,  або в лікувально-профілактичний заклад ( ФАП, амбулаторію) по місцю Вашого проживання чи перебування.

3. У разі укусу домашньою твариною з’ясовуйте ім’я господаря та адресу. Це допоможе уникнути щеплень, так як за твариною можна встановити ветеринарний нагляд.Коли тварина, що покусала людину, має господарів ,то найкраще її ізолювати та тримати на прив’язі для того, щоб спеціалісти ветеринарної медицини могли спостерігати за станом її здоров’я протягом 10 діб з моменту покусу. Якщо тварина залишається здоровою та живою, лікування людям не призначається, або в подальшому відміняється;

4. Не можна в гніві убивати тварину чи виганяти, або завозити в іншу місцевість, після того, як вона нанесла покуси.

5. Особам, які контактували з хворими на сказ, дикими та  безпритульними тваринами, з  тваринами, які у період карантину зникли або загинули призначається курс антирабічних щеплень. Курс вакцинації потрібно проходити регулярно,не допускати самовільної відмови та перерви. На період імунізації необхідно дотримуватись режиму та вимог , запропонованих медиками.

6. Речі,одяг  забруднені слиною тварин , краще знищити , спаливши їх. Можливо піддати кип'ятінню або спочатку випрати, а потім  прогладити праскою,тільки після цього їх можна ремонтувати і використовувати повторно.

7. Шановні батьки не дозволяйте дітям гладити невідомих, особливо безпритульних котів, собак. Поясніть дітям , що спілкуватись з тваринами на безпечній відстані.

8. Мисливці на полюванні повинні діяти дуже обережно, шкіру забитих

9. Необхідно правильно утримувати домашніх тварин. Сторожових собак – в установах, підприємствах та організаціях тримати на ланцюгах, в спеціально відведеному для цього місці. Щорічно проводити їм щеплення проти сказу, виводити на вулицю в намордниках. Забороняється вигулювати собак на територіях лікувально-профілактичних закладів, шкіл, дитячих навчальних закладів, закладів інтернатного типу, в парках та скверах, приводити їх з собою на ринки, в магазини та нацьковувати на людей.

Для отримання консультацій по профілактиці сказу Ви можете звертатися в Ківерцівське районне управління ГУ Держсанепідемслужби у Волинській області за адресою м. Ківерці вул. Жовтнева 33 тел. 2-19-33.

Державні установи ветеринарної медицини району проводять вакцинацію котів та собак проти сказу. Звертатись по місцю розташування ветеринарних установ. Ківерцівська районна державна  лікарня ветеринарної медицини проводить безкоштовні щеплення собак та котів проти сказу.     Наша адреса: м.Ківерці ,вул..Вишневецького,13,тел. 2-15-42;2-11-72

Нагадуємо  ефективної терапії сказу не розроблено .Сказ піддається лише профілактиці: своєчасно і грамотно наданій медичній допомозі та імунізації тварин. Хворий сказом на одужання претендувати не може, так як наслідок у цього захворювання один – летальність.

 

Ківерцівське районне управління  
Держсанепідемслужби                

Управління ветеринарної 
медицини в Ківерцівському районі

Сектор інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю