Бережіть ваші серця

14.08.2013

У різних країнах світу в процесі  реформування систем охорони здоров’я першочергова увага приділялася питанню профілактики та лікування серцево-судинних захворювань. Про це зазначив Президент України Віктор Янукович під час відкриття медичного центру «Міський центр серця» Херсонської міської клінічної лікарні ім. О. Лучанського. Він наголосив: «Проблема серцевих захворювань повинна бути зараз в центрі уваги в нашій країні». І з цим важко не погодитись. Адже сьогодні серцево-судинні захворювання є головною причиною смертності.

Україна має намір перейняти європейський досвід і приділити кардіохірургії особливу увагу. У 2010 році Віктор Янукович запропонував країні програму модернізації, одним з ключових пріоритетів якої стала системна медична реформа, яка повністю гармонізована з європейською політикою «Здоров’я: 2020». Сьогодні завдяки копіткій роботі провідних медичних фахівців розроблено унікальний проект загальнонаціональної програми «Здоров’я: 2020 – український вимір».

На Волині питання профілактики й лікування серцево-судинних недуг перебуває в центрі уваги медичної спільноти не один рік. А за останні три роки ним перейнялася і значна частина жителів області. Мало хто не чув про комплексну регіональну програму запобігання та лікування серцево-судинних захворювань «Волинькард», яка успішно діє на теренах краю. Як зазначив керівник обласного центру кардіоваскулярної патології та тромболізису, доктор медичних наук, професор Андрій Ягенський, який одночасно є науковим керівником координаційного центру програми «Волинькард» при обласній державній адміністрації, співатором проекту фактично став голова ОДА Борис Клімчук. «Ознайомившись із нашими напрацюваннями, він вніс суттєві пропозиції, а головне – мобілізував керівників на місцях, медиків, громадські організації», – розповів Андрій Володимирович.

Волинь стала першим регіоном в державі, де комплексно підійшли до вирішення проблеми серцево-судинних захворювань. У 2011 році на реалізацію програми з обласного бюджету виділено 1 мільйон 896 тисяч гривень, у 2012 році – 1 мільйон 473,5 тисячі гривень, цьогоріч заплановано використати 3 мільйони 400 тисяч гривень.

Але й це ще не все. Дізнавшись про ініціативу волинян, Президент України дав доручення спрямувати кошти державного бюджету на придбання високотехнологічного обладнання для двох наших кардіоцентрів: кардіохірургії – на базі Волинської обласної клінічної лікарні, а також тромболізису і кардіваскулярної патології – на базі Луцької міської клінічної лікарні. Так, у 2011-2012 роках  Волинь отримала два ангіографи (Волинська обласна клінічна лікарня та Луцька міська клінічна лікарня), магнітно-резонансний томограф (Волинська обласна клінічна лікарня), 16-сканний комп’ютерний томограф (Луцька міська клінічна лікарня). Цьогоріч із обласного бюджету спрямують 2,5 мільйона гривень на придбання апарата штучного кровообігу для Волинської обласної клінічної лікарні. А загалом за останні три роки завдяки прямим дорученням глави держави волинські лікарні отримали надсучасного діагностичного обладнання майже на 53 мільйони гривень.

У рамках програми за кошти обласного бюджету було придбано моніторні станції для палат інтенсивної терапії кардіологічного та неврологічного відділень Луцької міської клінічної лікарні, що значно поліпшило надання допомоги хворим з інфарктом міокарда та інсультом.

Щороку на Волині реєструється понад 800 випадків гострого інфаркту міокарда та більш ніж 2000 випадків гострих коронарних нападів. За умови своєчасного звернення у спеціалізовані центри таких хворих можна врятувати, дати їм шанс для повноцінного подальшого життя. При інфаркті є два методи – коронарографія зі стентуванням та тромболізис. Придбання нових ангіографів стане поштовхом для широкого запровадження коронарографії – дослідження судин із введенням контрасту. Цей апарат дозволяє одночасно виявити захворювання серця і при наявності необхідних матеріалів, у першу чергу стентів, відразу проводити маніпуляції в ураженій артерії. І дуже важливо, що з обласного бюджету в рамках програми «Волинькард» виділяються кошти на витратні матеріали для проведення коронарографій, на стент-системи для хворих на гострий інфаркт міокарда. Лише за перші два роки дії програми в кардіоцентрах області проведено 430 коронарографій і 30 стентувань.

У Волинському обласному центрі кардіоваскулярної патології та тромболізису, що у Луцькій міській клінічній лікарні, завдяки розчиненню тромбів у судинах ставлять на ноги 50-60 хворих з інфарктами. Тромболізис проводиться безплатно, недешеві ліки, що розчиняють тромб, вміють вводити фахівці реанімаційних відділень майже у всіх районах. Уміють це робити і фахівці бригад екстреної медичної допомоги. Так, у селі Кругель Ковельського району нещодавно врятували життя водієві маршрутного автобуса, ввівши тромболітик. Окрім цього, вперше на Західній Україні в Луцьку взялися робити тромболізис хворим із ішемічним інсультом.

– Головне, щоб пацієнт звернувся якомога раніше, – зазначає керівник кардіоцентру Андрій Ягенський. – При інфаркті так зване часове вікно, протягом якого доцільно вводити препарат, становить 6-12 годин. Половина з тих пацієнтів, які могли би отримати тромболізис, але не отримали, просто запізнились – затягнули зі звернення по меддопомогу. При інсульті часове вікно – всього 3 години. Завдяки програмі «Волинькард» тромболітики для хворих на інсульт є, і вони безплатні.

На переконання Андрія Ягенського, якою б високоякісною не була медична допомога, якщо люди не зрозуміють необхідності дбати про своє здоров’я, вчасно проходити обстеження, знизити рівень смертності від серцево-судинних недуг суттєво не вдасться. Саме тому головною особливістю програми «Волинькард» є поєднання лікування серцево-судинних захворювань із профілактичними заходами. Програма працює у трьох напрямах: профілактика, лікування та невідкладна допомога для людей з гострою патологією. Причому профілактиці відводиться чільне місце.

Ця програма охоплює всі регіони області, але особливу увагу приділяють сільським районам. Торік у районах та містах почали діяти пересувні лабораторії, де жителі отримали змогу безплатно обстежитися: довідатися параметри тиску, рівень холестерину, цукру в крові. Фахівці аналізують результати лабораторних досліджень, оцінюють ризик виникнення серцево-судинних захворювань, дають рекомендації.

– Перші результати виявилися невтішними, – розповів Андрій Ягенський. – По-перше, у селах чоловіки категорично відмовляються обстежуватися, по-друге, ми відзначили дуже високу поширеність гіпертонії, підвищення рівня холестерину, ожиріння. Але найгірше, що із цими факторами ризику селяни нічого не роблять. Як з’ясувалося, лише 12% гіпертоніків регулярно приймають ліки для зниження тиску і тільки 1% із них має нормальний тиск.

До речі, причиною цього не є брак коштів. Препарати проти артеріальної гіпертензії зараз недорогі, діє державна програма зі зменшення вартості ліків. Так, у цьому році для хворих на гіпертонію мешканцям Волині передбачено майже 4 мільйони гривень на пільгові рецепти. За ними необхідно звертатися до лікарів (дільничних, сімейних, кардіологів) за місцем проживання.

Зараз на першому місці – інформування населення: від хати до хати. Це недешево, але це ніщо порівняно з витратами на лікування. Волинські медики розраховують у цьому плані й на підтримку держави. Адже 60-70% зниження смертності від серцево-судинних захворювань у Європі вдалося досягти не за рахунок лікування, а саме завдяки профілактиці. Тож нам потрібна широка інформаційна кампанія, щоб люди усвідомили необхідність вчасно пройти обстеження в лікаря, дієва боротьба з курінням, серйозна пропаганда фізичної активності населення.

У світі зниження смертності від запровадження аналогічних програм починалося через 5 років, а найбільший результат досягався через 20-ть. Тому вже сьогодні зрозуміло, що програму «Волинькард», розраховану на 2011-2013 роки, необхідно продовжувати. Волинський досвід заслуговує й на те, щоб його поширити на інші регіони держави.

Вадим ГОНЧАР

На фото: Акція «Дні здорового серця» у Луцьку

Сектор інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю