Аграрії району підвели підсумки роботи за 2014 рік та намітили плани на 2015 рік

13.11.2014

На урочистих зборах з нагоди Дня працівників сільського господарства з доповіддю про результати роботи агропромислового комплексу району за 2014 рік виступив начальник відділу розвитку виробничих галузей інфраструктури аграрного ринку та технічної політики управління агропромислового розвитку райдержадміністрації Ігор Марценюк.  

Він відмітив, що у порівнянні з минулим роком обсяги виробництва сільськогосподарської продукції в районі зросли на 112,4%. Однак, на жаль, дані результати досягнуті не за рахунок інтенсивної роботи  всієї галузі, а за рахунок діяльності окремих  підприємств.

Він відзначив такі господарства як: ТОВ “Фелікс Агро” (керівник Павло Давидюк), ТОВ “Луцькагротех” (керівник Микола Крисюк), ТоВ “Серпанок” (керівник Ігор Федінчик), ФГ “Юско-Агро” ( голова  Ігор Скоць), ФГ “Козацьке” (голова Олег Сапіжук), ФГ “Віра” (голова Віктор Слушаєв), де стабільно на протязі останніх років врожайність зернових перевищує 30 цнт/га. Найбільшу віддачу зернового поля отримали в товаристві з обмеженою відповідальністю "Фелікс Агро", на площі 1030 га зібрано зернові при середній урожайності 40 цнт/га.

За останні три роки посіви зернових зросли на 25 відсотків, урожайність на 28 відсотки.

В районі більше половини посівів зернових культур знаходяться в  індивідуальних господарствах населення. В особистих селянських господарствах Олицької, Жорнищенської, Прилуцької, Покащівської, Хорлупівської  селищної і сільських рад на окремих ділянках було зібрано по 40-45 цнт/га озимих зернових. До 30 ц/га  зібрано зернових в господарствах  населення поліської зони.

Цьогорічна нива також порадувала аграріїв високими  урожаями технічних та овочевих культур. В 2014 р з площі 500 га ТОВ “Фелікс Агро” отримало 1545 т озимого ріпаку, при врожайності 31 ц/га, та ТоВ “Агрозахід” зібрано ярого ріпаку на  площі 65 га, валовий збір 230 т при врожайності 35,4 ц/га. Сільськогосподарськими підприємствами під урожай 2015 р посіяно 671 га озимого ріпаку.

Економічно вигідним для сільськогосподарських товаровиробників є вирощування сої. З кожним роком  ця культура все більше займає  посівних площ. Так, у  районі було засіяно 1094 га,  валовий збір становить 2235 т. В ТОВ “Фелікс Агро” посівна площа становила 235 га, ТзОВ “ПСП  Агрозахід” - 221 га та ФГ “Юско Агро” - 168 га.

Накопано всіма категоріями господарств 52260 т картоплі, 9450 т цукрових буряків, зібрано 12915 т овочів.

В районі вирощено 480 га цукрових буряків, з них ­189 га в  сільськогосподарських підприємствах.  Накопано 9450 т цукросировини, в тому числі 5500 т в агроформуваннях.         

Найвищу врожайність  досягнуто в ФГ “Віра” - 470 ц/га та в ТОВ “Фелікс Агро” - 450 ц/га. 

Завдяки ринковим перетворенням та суспільним процесам на селі суттєво змінилася роль особистих селянських господарств, як виробників сільськогосподарської продукції. Надбанням нашого аграрного краю є працьовиті люди, які  успішно трудяться і на невеликих земельних ділянках і досягають хороших результатів. Власники особистих селянських господарств щоденною наполегливою працею забезпечують продовольчу стабільність в районі, області та в державі. На даному етапі  фермерським та особистим сільськогосподарським підприємствам вдається утримувати лідируючі позиції у виробництві картоплі, овочів.

Варто відзначити фермерське господарство Василя Хоровця, особисті селянські господарства Віктора Кашицького (Олицька селищна рада), Миколи Дембіцького (м.Ківерці), Віталія Єзерського (Покащівська сільська рада) та інших, що постійно беруть участь у проведенні  сільськогосподарських ярмарок у м.Луцьку та м.Ківерці. Стабільно нарощує власне виробництво овочів фермерське господарство  “Золота нива” (керівник Анатолій Сокол). В господарстві було посіяно 112  га столових буряків і моркви. Зібрано біля 6048 тонн овочів, при врожайності більше 560 ц/га. Завдяки цьому підприємству Ківерцівський район займає друге місце в Волинській області по вирощуванню овочів. Хочеться зауважити, що підприємство “Золота нива” не лише вирощує овочі, але й займається їх переробкою, що заслуговує особливої уваги.

На жаль останнім часом,  у зв'язку  з розвитком ринкових відносин на селі, в  агроформуваннях та селянських і фермерських господарствах  стало типовим  явищем нехтування сівозміни і вирощування  сільськогосподарських культур із грубим порушенням законів їхнього чергування або навіть у  беззмінних посівах. Це здебільшого пов'язано з кон'юктурою ринку, яка вимагає виробництва в першу чергу “прибуткових” сільгоспкультур. Разом з тим доведено, що науково  обґрунтована сівозміна є основою  землеробства, запорукою його стабільності.

В районі завершено збирання сільськогосподарських культур. Під урожай майбутнього року  всіма категоріями господарств посіяно 9900 га озимих зернових культур та 671 га. озимого ріпаку. Агроформуваннями району посіяно 4618 гектарів озимих зернових.

Завершуючи 2014 рік  агроформування, особисті селянські господарства проводять підготовку  ґрунту під посів  ярих культур, очистку та підготовку насіння ярих зернових культур для посіву 2015 року, прогнозують сортообмін та сортозаміну, купівлю  високопродуктивного насіння.

У 2012 році на території Омельненської сільської ради та раніше на території Жорнищенської сільської ради проведено роботи по створенню громадських пасовищ на 64 гектарах на суму 114 тисяч гривень. В 2014 році  здійснено корінне поліпшення кормових угідь  на території Озерської сільської ради на площі 10,0 га., на суму 31250 грн.

У галузі тваринництва за 10 місяців поточного року усіма категоріями господарств вироблено валової продукції тваринництва на суму майже 250 млн гривень. Реалізовано на забій 810 тонн худоби та птиці, що на 360 тонн більше, ніж у минулому році. За об’ємами реалізації м’яса район займає 8 місце в області, за валовими надоями молока 11

Нарощують виробництво меду фермерське господарство “Бджолина ферма Гаївка” (голова  Віталій Приймак) 61 бджолосімей зібрали 1220 кг меду.

93,8 % - м’яса, 97,5% - молока, 100% - яєць виробляються  в особистих селянських господарствах. В районі нараховується 141 родинна сімейна ферма, що утримують 3 і більше корів. Значна кількість виробленої їх  продукції безпосередньо надходить до споживача.

За цими показниками та даними оперативної звітності криється повсякденна кропітка та нелегка праця переважної більшості сільських голів, власників особистих селянських господарств, керівників агроформувань та спеціалістів, котрі щоденно трудяться, запроваджують новітні технології і на цій основі нарощують продуктивність тварин та виробництво продукції, поліпшують її якість, підвищують ефективність та конкурентноздатність галузі.

Серед одноосібників найбільше здали молочної сировини на переробні підприємства: Сильненська сільська рада Наталія Тимощук - 8,4 тони, Суська сільська рада Вікторія Поліщук - 7,7 тони, Валентина Федорчук - 13 тонн, Омельненська сільська рада Наталія Гусак – 8,3 тонни.

Кращими здавачами м’яса на м’ясопереробні підприємства є Сильненська сільська рада  Микола Радіон – 3,4 тони, Сокиричівська -  Ігор Пацюк 4,3 т.  

Впродовж 2011-2013 років доїльними установками забезпечені 126 особистих селянських господарств, що утримують 3 і більше корів.

Оскільки аграрна галузь це запорука добробуту українців -  одним із головних завдань держави завжди було і є нарощення аграрного виробництва та забезпечення всебічного розвитку сільських територій. І саме це стало пріоритетним завданням  уряду та Міністерства аграрної політики. 

З державної казни на підтримку програм АПК аграрії району отримали – 227,5 тисяч гривень фінансової підтримки  в т.ч. в галузі тваринництва – 227,5 тис.грн. Ківерцівський район спрацював за рядом обласних програм, які передбачають: у 2014 році з обласного бюджету на часткове здешевлення  вартості штучного осіменіння корів і телиць в особистих селянських господарствах, фермерських та сільськогосподарських підприємствах виплачено більше 69 тисяч гривень із запланованих 82600 грн за 569 голів, з яких – 37,2 тисяч гривень виплачено жителям сіл та 31,8 тисячі СГВК ім. Шевченка та ПСП “Україна М”; порядок надання та використання у 2014 році коштів обласного бюджету на виплату дотації особистим селянським господарствам, де утримується три і більше корів передбачає виплату в розмірі 200 гривень на одну наявну корову.

Крім того, з обласного бюджету аграріям спрямовано 173,8 тис.грн та 82,8 тис.грн з районного бюджету. На реалізацію заходів обласної цільової програми підтримки індивідуального житлового будівництва на селі  «Власний дім» спрямовано  всього 110,6 тис.грн.       

Важливими на сьогодні є такі соціальні питання, як розрахунки з орендодавцями за земельні та майнові паї. В районі працює 18 орендарів земельних паїв. Ними укладено 5564 договір оренди земельних часток на площу 10 064 га, нараховано 4 млн 956 тистис.грн. орендної плати. Середній розмір земельного паю становить 2,44 га, вартість оренди паю 500 грн. Виплачено орендної плати на земельні паї станом на 01.11.2013 року – 4832 тис.грн, що становить 97 % від нарахування.

Він подякував усім керівникам господарств та працівникам галузі за роботу та побажав їм щастя, миру та злагоди, затишку і тепла у родинах. 

Сектор інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю